ALAN TARAMA

Sıralama Ölçütü:

Alan tarama halk arasında define çubuğu olarak bilinmektedir, bunun dışında alan tarama dedektörü olarak kullanılan bu aletler toprak altında su materyali tespiti, boşluk, metal tespiti için kullanılmaktadır. Kişiden kişiye ve kullanım alanına göre alan tarama aletleri farklılık göstermektedir. Üstelik alan tarama modelleri çift kişilik, tek kişilik olarak kullanılabilen modelleri de bulunur. Alan tarama dedektörleri,

  • Kullanan kişilerin vazgeçilmezi olan alan taramalar hafif özellikleri ile birlikte en iyi tarama modelleri sizlere sunulmaktadır.
  • Alan tarama dedektörleri tecrübe ve bilgiye göre metal tespiti yapar fakat kişilerin kullanımda profesyonel olması gerekir bu sebeple en iyi alan tarama cihazı hangisi diyenlere bilgisayarlı olan modeller önerilir.
  • Alan tarama cihazları ile yer altındaki boşluklar tespit edilebilmektedir, genellikle boşluk tespit etmek için kullanılır.
  • Maden su aramalarının aynı sıra yer altı odalar tespit etmede, mezar, eski yapı kalıntıları gibi anomalileri tespit etmede kullanılabilmektedir.

Alan Tarama Nasıl Çalışır?

Alan tarama dedektörleri arama yapılacak olan alana kurulur ve ölçüm yapılacak olan alanın genişlik ve derinliğine bağlı olarak kazıklar çakılabilir. Bu modeller toprağın öz direncini ölçer bu sayede elde edilen direnç değerleri ile birlikte zemin içerisinde nesne veya yapı hakkında bilgi alınmaya çalışılır. Diğer alan tarama modellerinin çalışma prensibi şu şekildedir,

  • Manyetik sensörü bulunan alan tarama modelleri, zemindeki doğal veya sonradan müdahale ile manyetik akışın bozulma, kırılma ve daha birçok düzensizlik tespit edilebilmektedir. Madenler, çatlaklar, boşluklar, yarıklar, yapı kalıntıları, demir ve türevi olan materyalleri tespit edebilir ve kişilere uyarı verebilir.
  • Defineciler için de kullanılan alan tarama dedektörleri, kıymetli nesneler, hazineler, yer altı tünelleri ve odalar, mezarlar, mahzen gibi yerleri tespit edebilmek için tercih edilebilmektedir.
  • En pahalı alan tarama cihazı göre antenli ve antensiz olan alan tarama modelleri bulunur, yaydıkları frekans titreşimleri ile birlikte etkileşim göstererek tespit yapabilirler.

Alan Tarama Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Alan tarama dedektörler, antenleri sayesinde elektromanyetik bir algılama yapar bu sebeple yer altındaki tüm durumu gözlemleyerek özellikle madenlerin çevreye yaydıkları manyetik alanı tespit eder ve kullanıcıyı uyarır. Frekansların derinliğini, yönünü tespit edebilir, bununla birlikte mahzen, tünel gibi boşluklara yayılan frekansları tespit edebilmektedir. Bilgisayarlı alan tarama cihazları gibi modelleri bulunur ve kullanıcılara harita çıkartabilir. Alan tarama sistemleri nerede kullanılır konusunda,

  • Eski yapılarda, vadilerde, dağlarda ve kırsal kesimlerde kullanılabilir.
  • Define aranan bölgelerde, arkeolojik kazılarda kullanılabilir.
  • Yer altı derinliklerinde bulunan madenlerde altın, gümüş, para, bronz gibi değerli eşyalar bulunabilmektedir ve yüksek kalite çubukları sayesinde hedefler bulunabilir.

Alan tarama cihazları, modellerine göre fiyatları da farklılık gösterebilmektedir. Alan tarama fiyatları konusunda piyasa da birçok çeşidi bulunmaktadır ve her cihaz aynı özellikte değildir bu sebeple cihazlarınızı seçerken özelliklerine dikkat edilmelidir.